Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC8314CVRAGDA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC8314CVRAGDA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPC8314CVRAGDA
| Part No | MPC8314CVRAGDA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | DDR, DDR2 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 620-PBGA (29x29) |
| Speed: | 400MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Graphics Acceleration: | No |
| Voltage - I/O: | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Core Processor: | PowerPC e300c3 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Security Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Package / Case: | 620-BBGA Exposed Pad |
| Co-Processors/DSP: | - |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-PBGA (29x29) |
| SATA: | - |
| USB: | USB 2.0 + PHY (1) |
| Series: | MPC83xx |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Base Part Number: | MPC8314 |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Other Names: | 935309878557 |
| Additional Interfaces: | DUART, HSSI, I²C, PCI, SPI, TDM |
Introduce
We can supply MPC8314CVRAGDA , send us a request quote to request MPC8314CVRAGDA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8314CVRAGDA.The price and lead time for MPC8314CVRAGDA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MPC8314CVRAGDA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







