Buy MPC5GCW12.0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPC5GCW12.0
Part No MPC5GCW12.0
Manufacturer Bivar, Inc.
Description LED PANEL INDICATOR GRN 2.1V
Data sheet
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Current:30mA
Voltage:2.1V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:LED Panel Indicator Green Clear 35° 2.1V 30mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Wire Leads - 12" (304.80mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)
Panel Cutout Dimensions:0.32" (8.13mm)
Email:info@shengyuic.com
Series:MPC5
Lens Style/Size:Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)