Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC17511EP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC17511EP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPC17511EP
| Part No | MPC17511EP |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR 24QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Battery Powered |
|---|---|
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 24-QFN-EP (4x4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bipolar Motor Driver CMOS Parallel 24-QFN-EP (4x4) |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.7 V |
| Voltage - Load: | 2 V ~ 6.8 V |
| Interface: | Parallel |
| Step Resolution: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Motor Type - Stepper: | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MPC17511 |
| Other Names: | 935309645557 |
| Current - Output: | 1A |
| Technology: | CMOS |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration: | Half Bridge (2) |
Introduce
We can supply MPC17511EP , send us a request quote to request MPC17511EP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC17511EP.The price and lead time for MPC17511EP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MPC17511EP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







