Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMDCH050F-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMDCH050F-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MICROSMDCH050F-02
| Part No | MICROSMDCH050F-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 500MA 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Time to Trip: | 50ms |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 500mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 190 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric), Concave |
| Thickness (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 500mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 1.5A |
| Current - Max: | 10A |
| Size / Dimension: | 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) |
| Series: | PolySwitch®, microSMD |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 900 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | MICROSMDCH050F-02DKR |
| Voltage - Max: | 13.2V |
| Approvals: | - |
Introduce
We can supply MICROSMDCH050F-02 , send us a request quote to request MICROSMDCH050F-02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICROSMDCH050F-02.The price and lead time for MICROSMDCH050F-02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MICROSMDCH050F-02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






