Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers > MIC38HC45-1BN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC38HC45-1BN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC38HC45-1BN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MIC38HC45-1BN
| Part No | MIC38HC45-1BN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | - |
|---|---|
| Duty Cycle (Max): | 50% |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 14-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-DIP |
| Topology: | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.6 V ~ 20 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output Phases: | 1 |
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Base Part Number: | MIC38HC45 |
| Clock Sync: | No |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Frequency Control |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
Introduce
We can supply MIC38HC45-1BN , send us a request quote to request MIC38HC45-1BN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC38HC45-1BN.The price and lead time for MIC38HC45-1BN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MIC38HC45-1BN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






