Buy MFR100FRE52-261R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MFR100FRE52-261R
Part No MFR100FRE52-261R
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1W 1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:261 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Number of Terminations:2
Series:MFR
Power (Watts):1W
Resistance:261 Ohms
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C