Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCIMX6X1CVO08AB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCIMX6X1CVO08AB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MCIMX6X1CVO08AB
| Part No | MCIMX6X1CVO08AB |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU 32BIT I.MX6 800MHZ 400BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | LPDDR2, LVDDR3, DDR3 |
|---|---|
| Package / Case: | 400-LFBGA |
| Co-Processors/DSP: | Multimedia; NEON™ MPE |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 400-MAPBGA (17x17) |
| Speed: | 200MHz, 800MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-A9, ARM® Cortex®-M4 Microprocessor IC i.MX6SX 2 Core, 32-Bit 200MHz, 800MHz 400-MAPBGA (17x17) |
| Number of Cores/Bus Width: | 2 Core, 32-Bit |
| Graphics Acceleration: | No |
| Voltage - I/O: | 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.15V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| SATA: | - |
| USB: | USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2) |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-A9, ARM® Cortex®-M4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | i.MX6SX |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Security Features: | A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SNVS, System JTAG, TVDECODE |
| Display & Interface Controllers: | Keypad, LCD |
| Other Names: | 568-13573 935312942557 MCIMX6X1CVO08AB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Additional Interfaces: | AC'97, CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, SSI, UART |
Introduce
We can supply MCIMX6X1CVO08AB , send us a request quote to request MCIMX6X1CVO08AB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCIMX6X1CVO08AB.The price and lead time for MCIMX6X1CVO08AB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MCIMX6X1CVO08AB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






