Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCIMX536AVV8C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCIMX536AVV8C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MCIMX536AVV8C
| Part No | MCIMX536AVV8C |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU I.MX53 800MHZ 529TEBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RAM Controllers: | LPDDR2, DDR2, DDR3 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 529-FBGA (19x19) |
| Speed: | 800MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Graphics Acceleration: | Yes |
| Voltage - I/O: | 1.3V, 1.8V, 2.775V, 3.3V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-A8 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Security Features: | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case: | 529-FBGA |
| Co-Processors/DSP: | Multimedia; NEON™ SIMD |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC i.MX53 1 Core, 32-Bit 800MHz 529-FBGA (19x19) |
| SATA: | SATA 1.5Gbps (1) |
| USB: | USB 2.0 (2), USB 2.0 + PHY (2) |
| Series: | i.MX53 |
| Ethernet: | 10/100 Mbps (1) |
| Base Part Number: | MCIMX536 |
| Display & Interface Controllers: | Keypad, LCD |
| Other Names: | 935311447557 |
| Additional Interfaces: | 1-Wire, AC'97, CAN, I²C, I²S, MMC/SD, SAI, SPI, SSI, UART |
Introduce
We can supply MCIMX536AVV8C , send us a request quote to request MCIMX536AVV8C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCIMX536AVV8C.The price and lead time for MCIMX536AVV8C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MCIMX536AVV8C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






