Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC908QY2AMDWER with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC908QY2AMDWER with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC908QY2AMDWER
| Part No | MC908QY2AMDWER |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 6x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 13 |
| Speed: | 8MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SOIC |
| Connectivity: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | HC08 |
| Program Memory Size: | 1.5KB (1.5K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | HC08 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MC908QY2 |
| Other Names: | 935313582518 MC908QY2AMDWE MC908QY2AMDWE-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM |
Introduce
We can supply MC908QY2AMDWER , send us a request quote to request MC908QY2AMDWER pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC908QY2AMDWER.The price and lead time for MC908QY2AMDWER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC908QY2AMDWER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






