Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC34152P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC34152P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC34152P
| Part No | MC34152P |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 1.5A, 1.5A |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Number of Drivers: | 2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-PDIP |
| Voltage - Supply: | 6.1 V ~ 18 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.6V |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Series: | - |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Base Part Number: | MC34152 |
| Other Names: | MC34152POS |
| Channel Type: | Independent |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ): | 36ns, 32ns |
Introduce
We can supply MC34152P , send us a request quote to request MC34152P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC34152P.The price and lead time for MC34152P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC34152P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








