Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers > MC33999EK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC33999EK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC33999EK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC33999EK
| Part No | MC33999EK |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC SWITCH 16OUT SPI/PWM 54SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 54-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 54-SOICW-EP |
| Current - Output (Max): | 900mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Load: | 5 V ~ 27 V |
| Ratio - Input:Output: | 1:16 |
| Interface: | SPI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Switch Type: | General Purpose |
| Input Type: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.5 V ~ 3 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MC33999 |
| Number of Outputs: | 16 |
| Features: | PWM Input |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Typ): | 550 mOhm |
| Output Type: | N-Channel |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration: | Low Side |
Introduce
We can supply MC33999EK , send us a request quote to request MC33999EK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC33999EK.The price and lead time for MC33999EK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC33999EK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







