Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR60L45CTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR60L45CTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR60L45CTG
| Part No | MBR60L45CTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.2mA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 30A |
| Series: | SWITCHMODE™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Other Names: | MBR60L45CTG-ND MBR60L45CTGOS |
Introduce
We can supply MBR60L45CTG , send us a request quote to request MBR60L45CTG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR60L45CTG.The price and lead time for MBR60L45CTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR60L45CTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






