Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR40H100WTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR40H100WTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR40H100WTG
| Part No | MBR40H100WTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-247-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 800mV @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Series: | SWITCHMODE™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | MBR40H100WTG-ND MBR40H100WTGOS |
Introduce
We can supply MBR40H100WTG , send us a request quote to request MBR40H100WTG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR40H100WTG.The price and lead time for MBR40H100WTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR40H100WTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






