Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR4045CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR4045CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR4045CT
| Part No | MBR4045CT |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 600mV @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Base Part Number: | MBR4045CT |
| Other Names: | *MBR4045CT VS-MBR4045CT VS-MBR4045CT-ND VSMBR4045CT VSMBR4045CT-ND |
Introduce
We can supply MBR4045CT , send us a request quote to request MBR4045CT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR4045CT.The price and lead time for MBR4045CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR4045CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






