Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX908CPD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX908CPD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX908CPD
| Part No | MAX908CPD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC COMPARATOR TTL QUAD HS 14-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Number of Elements: | 4 |
| Current - Quiescent (Max): | 1mA |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| CMRR, PSRR (Typ): | 86.02dB CMRR, 86.02dB PSRR |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose TTL 14-PDIP |
| Propagation Delay (Max): | 50ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Current - Input Bias (Max): | 0.3µA @ 5V |
| Hysteresis: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX908 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.5 V ~ 11 V |
| Type: | General Purpose |
| Current - Output (Typ): | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Output Type: | TTL |
| Voltage - Input Offset (Max): | 2mV @ 5V |
Introduce
We can supply MAX908CPD , send us a request quote to request MAX908CPD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX908CPD.The price and lead time for MAX908CPD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX908CPD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for MAX908CPD
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
MAX9000ESA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9000ESA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9000ESA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9000ESA-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
| MAX9000EUA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9000EUA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9000EUA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9000EUA-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
![]() |
MAX9001ESD+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9001ESD+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC | RFQ >> |
| MAX9001EUB | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9001EUB+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9001EUB+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9001EUB-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
![]() |
MAX9002ESA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9002ESA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9002ESA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
| MAX9002EUA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9002EUA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9002EUA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9002EUA-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
![]() |
MAX9003ESA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9003ESA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9003ESA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
| MAX9003EUA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9003EUA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9003EUA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9003EUA-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
![]() |
MAX9004ESD | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9004ESD+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9004ESD+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC | RFQ >> |
| MAX9004EUB | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9004EUB+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9004EUB+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9004EUB-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX | RFQ >> | |
![]() |
MAX9005ESA | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9005ESA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9005ESA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9005ESA-T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC | RFQ >> |
| MAX9005EUA+ | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9005EUA+T | Maxim Integrated | IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX | RFQ >> | |
| MAX9010EXT+T | Maxim Integrated | IC COMPARATOR TTL SC70-6 | RFQ >> | |
| MAX9010EXT-T | Maxim Integrated | IC COMPARATOR TTL SNGL HS SC70-6 | RFQ >> | |
![]() |
MAX9011EUT+T | Maxim Integrated | IC COMPARATOR TTL SOT23-6 | RFQ >> |
![]() |
MAX9012ESA+ | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
MAX9012ESA+T | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8SOIC | RFQ >> |
| MAX9012EUA | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8UMAX | RFQ >> | |
| MAX9012EUA+ | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8UMAX | RFQ >> | |
| MAX9012EUA+T | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8UMAX | RFQ >> | |
| MAX9012EUA-T | Maxim Integrated | IC COMP LOW PWR SNGL TTL 8UMAX | RFQ >> |






