Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6651EEE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6651EEE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX6651EEE
| Part No | MAX6651EEE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MOTOR CONTROLLER I2C 16QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Fan Controller |
|---|---|
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Motor Driver I²C 16-QSOP |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Load: | - |
| Interface: | I²C |
| Step Resolution: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushless DC (BLDC) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Controller - Speed |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX6651 |
| Other Names: | Q1113225 |
| Current - Output: | - |
| Technology: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration: | Pre-Driver - Low Side |
Introduce
We can supply MAX6651EEE , send us a request quote to request MAX6651EEE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6651EEE.The price and lead time for MAX6651EEE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX6651EEE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






