Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX562CAI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX562CAI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX562CAI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX562CAI
| Part No | MAX562CAI |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC SRL INTRFC FOR NOTEBK 28-SS0P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Data Rate: | 230kbps |
| Receiver Hysteresis: | 300mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX562 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 3/5 |
Introduce
We can supply MAX562CAI , send us a request quote to request MAX562CAI pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX562CAI.The price and lead time for MAX562CAI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX562CAI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






