Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3297CUE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3297CUE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX3297CUE
| Part No | MAX3297CUE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC LSR DVR 2.5GBPS 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 1 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Data Rate: | 2.5Gbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Laser Driver IC 2.5Gbps 1 Channel 3 V ~ 5.5 V 16-TSSOP-EP |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Current - Modulation: | 30mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX3297 |
| Current - Supply: | 52mA |
| Type: | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply MAX3297CUE , send us a request quote to request MAX3297CUE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX3297CUE.The price and lead time for MAX3297CUE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX3297CUE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






