Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3261CCJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3261CCJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX3261CCJ
| Part No | MAX3261CCJ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC LASER DRIVER 1.25GBPS 32LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Number of Channels: | 1 |
|---|---|
| Data Rate: | 1.25Gbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Laser Driver IC 1.25Gbps 1 Channel 4.75 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Current - Modulation: | 30mA |
| Current - Bias: | 60mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX3261 |
| Current - Supply: | 50mA |
| Type: | Laser Diode Driver |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply MAX3261CCJ , send us a request quote to request MAX3261CCJ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX3261CCJ.The price and lead time for MAX3261CCJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX3261CCJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





