Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX3248EEAI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3248EEAI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3248EEAI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX3248EEAI
| Part No | MAX3248EEAI |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX RS232 250KBPS 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Data Rate: | 250kbps |
| Receiver Hysteresis: | 600mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX3248 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 5/3 |
Introduce
We can supply MAX3248EEAI , send us a request quote to request MAX3248EEAI pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX3248EEAI.The price and lead time for MAX3248EEAI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX3248EEAI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






