Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX3120ESA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3120ESA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3120ESA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX3120ESA
| Part No | MAX3120ESA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX 3V IRDA IR 3V 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Data Rate: | 235Kbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Full Infrared (IRDA) 8-SOIC |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX3120 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | Infrared (IRDA) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
Introduce
We can supply MAX3120ESA , send us a request quote to request MAX3120ESA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX3120ESA.The price and lead time for MAX3120ESA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX3120ESA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





