Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX3096ESE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3096ESE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX3096ESE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX3096ESE
| Part No | MAX3096ESE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC RCVR QUAD RS422/485 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Data Rate: | 10Mbps |
| Receiver Hysteresis: | 45mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SO |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX3096 |
| Type: | Receiver |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 0/4 |
Introduce
We can supply MAX3096ESE , send us a request quote to request MAX3096ESE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX3096ESE.The price and lead time for MAX3096ESE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX3096ESE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






