Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX250EJD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX250EJD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX250EJD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX250EJD
| Part No | MAX250EJD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC DRIVER/RCVR RS232 5V CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | 14-CDIP |
| Data Rate: | 116Kbps |
| Receiver Hysteresis: | 600mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 14-CDIP |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Vendor Undefined |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
Introduce
We can supply MAX250EJD , send us a request quote to request MAX250EJD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX250EJD.The price and lead time for MAX250EJD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX250EJD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





