Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX236ENG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX236ENG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX236ENG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX236ENG
| Part No | MAX236ENG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC RS-232 DRVR/RCVR 24-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 24-PDIP |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 4/3 Transceiver Full RS232 24-PDIP |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX236 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 4/3 |
Introduce
We can supply MAX236ENG , send us a request quote to request MAX236ENG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX236ENG.The price and lead time for MAX236ENG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX236ENG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






