Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX233CPP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX233CPP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX233CPP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX233CPP
| Part No | MAX233CPP |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX 2/2 FULL RS232 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 20-PDIP |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX233 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
Introduce
We can supply MAX233CPP , send us a request quote to request MAX233CPP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX233CPP.The price and lead time for MAX233CPP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX233CPP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






