Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX232ECWE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX232ECWE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX232ECWE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX232ECWE
| Part No | MAX232ECWE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX232 |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
Introduce
We can supply MAX232ECWE , send us a request quote to request MAX232ECWE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX232ECWE.The price and lead time for MAX232ECWE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX232ECWE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






