Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX230EWP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX230EWP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX230EWP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX230EWP
| Part No | MAX230EWP |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC RS-232 DRVR/RCVR 20-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Data Rate: | 250kbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 5/0 Driver RS232 20-SOIC |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX230 |
| Type: | Driver |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 5/0 |
Introduce
We can supply MAX230EWP , send us a request quote to request MAX230EWP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX230EWP.The price and lead time for MAX230EWP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX230EWP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





