Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > MAX221ECAE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX221ECAE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX221ECAE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX221ECAE
| Part No | MAX221ECAE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRS232 5V 1UA SHTDN 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Data Rate: | 250kbps |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX221 |
| Type: | Transceiver |
| Other Names: | Q1345342 |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
Introduce
We can supply MAX221ECAE , send us a request quote to request MAX221ECAE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX221ECAE.The price and lead time for MAX221ECAE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX221ECAE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





