Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers > MAX14900EAGM+
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14900EAGM+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX14900EAGM+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX14900EAGM+
| Part No | MAX14900EAGM+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC DVR LOW/HIGH SIDE OCTAL QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 48-QFN (7x7) |
| Current - Output (Max): | 850mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Load: | 10 V ~ 36 V |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Interface: | SPI, Parallel |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Switch Type: | General Purpose |
| Input Type: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX14900 |
| Number of Outputs: | 8 |
| Features: | Status Flag |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Rds On (Typ): | 85 mOhm |
| Output Type: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Output Configuration: | High Side |
Introduce
We can supply MAX14900EAGM+ , send us a request quote to request MAX14900EAGM+ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX14900EAGM+.The price and lead time for MAX14900EAGM+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX14900EAGM+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







