Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX12931BASA+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX12931BASA+ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX12931BASA+
| Part No | MAX12931BASA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | DGTL ISO 3.75KV 2CH 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 2 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Data Rate: | 25Mbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Digital Isolator 3750Vrms 2 Channel 25Mbps 50kV/µs (Typ) CMTI 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply: | 1.71 V ~ 5.5 V |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 32.5ns, 33.6ns |
| Isolated Power: | No |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Pulse Width Distortion (Max): | 4ns |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Type: | General Purpose |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/1 |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 50kV/µs (Typ) |
| Technology: | Capacitive Coupling |
| Channel Type: | Unidirectional |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Rise / Fall Time (Typ): | 1.6ns, 1.4ns (Max) |
Introduce
We can supply MAX12931BASA+ , send us a request quote to request MAX12931BASA+ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX12931BASA+.The price and lead time for MAX12931BASA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX12931BASA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






