Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M74HC592TTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy M74HC592TTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
M74HC592TTR
| Part No | M74HC592TTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC COUNTER BIN 8BIT REG 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
|---|---|
| Number of Elements: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 16-TSSOP |
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
| Direction: | Up |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Count Rate: | 53MHz |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74HC |
| Base Part Number: | 74HC592 |
| Other Names: | 497-7839-1 |
| Timing: | - |
| Reset: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Bits per Element: | 8 |
Introduce
We can supply M74HC592TTR , send us a request quote to request M74HC592TTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M74HC592TTR.The price and lead time for M74HC592TTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part M74HC592TTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





