Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-313AG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-313AG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LTS-313AG
| Part No | LTS-313AG |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | DISPLAY 1DGT GREEN 0.30" CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging: | Tube |
| Millicandela Rating: | 2mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.738" H x 0.388" W x 0.200" D (18.75mm x 9.85mm x 5.08mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.738" H x 0.388" W x 0.200" D (18.75mm x 9.85mm x 5.08mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.30" (7.62mm) |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Other Names: | 160-1993-5 LTS-313AG-ND LTS313AG |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
Introduce
We can supply LTS-313AG , send us a request quote to request LTS-313AG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTS-313AG.The price and lead time for LTS-313AG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LTS-313AG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






