Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTC-3710HR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTC-3710HR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LTC-3710HR
| Part No | LTC-3710HR |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED 7-SEG .3" 4DIGIT HI-EFF RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
|---|---|
| Package / Case: | 24-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Packaging: | Tube |
| Millicandela Rating: | 2mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment Clock 4 Character Common Cathode 2V 20mA 0.520" H x 1.201" W x 0.276" D (13.20mm x 30.50mm x 7.00mm) 24-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.520" H x 1.201" W x 0.276" D (13.20mm x 30.50mm x 7.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.30" (7.62mm) |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 635nm |
| Display Type: | 7-Segment Clock |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply LTC-3710HR , send us a request quote to request LTC-3710HR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC-3710HR.The price and lead time for LTC-3710HR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LTC-3710HR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





