Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Drivers, Receivers, Transceivers > LT1381CS#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1381CS#TRPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LT1381CS#TRPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LT1381CS#TRPBF
| Part No | LT1381CS#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Data Rate: | 250KBd |
| Receiver Hysteresis: | 400mV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Duplex: | Full |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | LT1381 |
| Type: | Transceiver |
| Other Names: | LT1381CS#TRPBF-ND LT1381CS#TRPBFTR |
| Protocol: | RS232 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
Introduce
We can supply LT1381CS#TRPBF , send us a request quote to request LT1381CS#TRPBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT1381CS#TRPBF.The price and lead time for LT1381CS#TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LT1381CS#TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





