Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSS-130501A7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSS-130501A7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSS-130501A7
| Part No | LSS-130501A7 |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 500MA 50V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 7.00mm |
| Series: | LSS |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyoxymethylene (Acetal) (POM) |
| Voltage Rating - DC: | 50V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 4.00mm |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 500mA (DC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | SP3T |
Introduce
We can supply LSS-130501A7 , send us a request quote to request LSS-130501A7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSS-130501A7.The price and lead time for LSS-130501A7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSS-130501A7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







