Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LPC1853JET256,551 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LPC1853JET256,551 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LPC1853JET256,551
| Part No | LPC1853JET256,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256LBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x10b; D/A 1x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 136K x 8 |
| Package / Case: | 256-LBGA |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 256-LBGA (17x17) |
| EEPROM Size: | 16K x 8 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 164 |
| Speed: | 180MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M3 LPC18xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-LBGA (17x17) |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SD, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB, USB OTG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.2 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | LPC18xx |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | LPC1853 |
| Other Names: | 935298807551 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply LPC1853JET256,551 , send us a request quote to request LPC1853JET256,551 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LPC1853JET256,551.The price and lead time for LPC1853JET256,551 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LPC1853JET256,551.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






