Home > Products > Optoelectronics > Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric > LCM-S02002DSM-Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LCM-S02002DSM-Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LCM-S02002DSM-Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LCM-S02002DSM-Y
| Part No | LCM-S02002DSM-Y |
|---|---|
| Manufacturer | Lumex, Inc. |
| Description | LCD MODULE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Text Color: | - |
|---|---|
| Dot Size: | 0.60mm W x 0.65mm H |
| Backlight: | LED - Yellow |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow 116.00mm x 37.00mm x 12.70mm |
| Voltage - Supply: | 4.7 V ~ 5.3 V |
| Interface: | - |
| Character Format: | 5 x 8 Dots |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Number of Characters: | 40 |
| Display Mode: | Transflective |
| Character Size: | 5.55mm H x 3.20mm W |
| Viewing Area: | 85.00mm L x 18.80mm W |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 67-2292 LCM-S02002DSM-Y-ND LCM-S02002DSM/Y |
| Background Color: | - |
| Outline L x W x H: | 116.00mm x 37.00mm x 12.70mm |
| Display Type: | STN - Super-Twisted Nematic |
| Display Format: | 20 x 2 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
Introduce
We can supply LCM-S02002DSM-Y , send us a request quote to request LCM-S02002DSM-Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LCM-S02002DSM-Y.The price and lead time for LCM-S02002DSM-Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LCM-S02002DSM-Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






