Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy J7KNG4024D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy J7KNG4024D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
J7KNG4024D
| Part No | J7KNG4024D |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | RELAY CONTACTOR 3PST 40A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount, DIN Rail |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 40A |
| Coil Power: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Form: | 3PST-NO (3 Form A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Coil Resistance: | - |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Turn On Voltage (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | J7KN |
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Contact Material: | - |
Introduce
We can supply J7KNG4024D , send us a request quote to request J7KNG4024D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number J7KNG4024D.The price and lead time for J7KNG4024D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part J7KNG4024D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





