Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers > ISL6740AIVZA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL6740AIVZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL6740AIVZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ISL6740AIVZA
| Part No | ISL6740AIVZA |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | Up to 1MHz |
|---|---|
| Duty Cycle (Max): | 99% |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Full-Bridge, Half-Bridge Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP |
| Topology: | Full-Bridge, Half-Bridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 9 V ~ 16 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output Phases: | 1 |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Base Part Number: | ISL6740 |
| Clock Sync: | Yes |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
Introduce
We can supply ISL6740AIVZA , send us a request quote to request ISL6740AIVZA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL6740AIVZA.The price and lead time for ISL6740AIVZA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ISL6740AIVZA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for ISL6740AIVZA
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
ISL60002B-33W | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BAH333Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BAH333Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIB812 | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIB812-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIB825 | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIB825-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH310Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH310Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH311Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.2V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH312 | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH312-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH312Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH318Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH320Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH320Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH325 | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH325-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH325Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH325Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH326Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.6V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002BIH330Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CAH333Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIB812 | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIB812-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIB825 | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIB825-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH310Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH311Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.2V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH312 | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH312-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH312Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH318Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH320Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH325 | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH325-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH325Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH325Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH326Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.6V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002CIH330Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DAH333Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DAH333Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIB812 | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIB812-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIB825 | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIB825-TK | Intersil | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIH310Z-T7A | Intersil | IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIH310Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIH311Z-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.2V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
ISL60002DIH312-TK | Intersil | IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 | RFQ >> |





