Buy ISL12027IV27Z with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ISL12027IV27Z
Part No ISL12027IV27Z
Manufacturer Intersil
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8TSSOP
Data sheet
Voltage - Supply, Battery:1.8 V ~ 5.5 V
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tube
Supplier Device Package:8-TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Time Format:HH:MM:SS (12/24 hr)
Memory Size:-
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:I²C, 2-Wire Serial
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Email:info@shengyuic.com
Series:-
Current - Timekeeping (Max):10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Base Part Number:ISL12027
Type:Clock/Calendar
Features:Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C