Buy ISC1210BN2R7K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ISC1210BN2R7K
Part No ISC1210BN2R7K
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 2.7UH 290MA 1 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±10%
Current - Saturation:-
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:1210
Detailed Description:2.7µH Shielded Wirewound Inductor 290mA 1 Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Shielding:Shielded
Inductance:2.7µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)
Ratings:-
Frequency - Self Resonant:60MHz
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Series:ISC-1210
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
DC Resistance (DCR):1 Ohm Max
Type:Wirewound
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:290mA