Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF03EB102K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF03EB102K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF03EB102K
| Part No | IRF03EB102K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | IRF-3 1K 10% EB E2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | - |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1mH Unshielded Inductor 100mA 14 Ohm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 790kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 1mH |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 1.4MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.170" Dia x 0.385" L (4.32mm x 9.78mm) |
| Series: | IRF |
| Q @ Freq: | 65 @ 790kHz |
| DC Resistance (DCR): | 14 Ohm Max |
| Type: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 100mA |
Introduce
We can supply IRF03EB102K , send us a request quote to request IRF03EB102K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF03EB102K.The price and lead time for IRF03EB102K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF03EB102K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





