Buy IMS05ST4R7K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMS05ST4R7K
Part No IMS05ST4R7K
Manufacturer Dale / Vishay
Description IMS-5 4.7 10% RJ4
Data sheet
Tolerance:±10%
Current - Saturation:-
Package / Case:Axial
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Through Hole
Packaging:-
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:4.7µH Shielded Molded Inductor 380mA 550 mOhm Max Axial
Inductance Frequency - Test:7.9MHz
Shielding:Shielded
Inductance:4.7µH
Height - Seated (Max):-
Ratings:-
Frequency - Self Resonant:70MHz
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Series:IMS-5
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR):550 mOhm Max
Type:Molded
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Current Rating:380mA