Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMS05RU272J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMS05RU272J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMS05RU272J
| Part No | IMS05RU272J |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | IMS-5 2.7K 5% R36 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Current - Saturation: | 25mA |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | - |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2.7mH Shielded Molded Inductor 40mA 47.3 Ohm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 250kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Inductance: | 2.7mH |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 920kHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Series: | IMS-5 |
| Q @ Freq: | 45 @ 250kHz |
| DC Resistance (DCR): | 47.3 Ohm Max |
| Type: | Molded |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 40mA |
Introduce
We can supply IMS05RU272J , send us a request quote to request IMS05RU272J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMS05RU272J.The price and lead time for IMS05RU272J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMS05RU272J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






