Buy IMS05EB102K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMS05EB102K
Part No IMS05EB102K
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:1mH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:3.8MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):17.5 Ohm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Current Rating:70mA
Current - Saturation:40mA
Package / Case:Axial
Material - Core:Ferrite
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:1mH Shielded Molded Inductor 70mA 17.5 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:790kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Series:IMS-5
Q @ Freq:60 @ 790kHz