Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMS05BH182J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMS05BH182J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMS05BH182J
| Part No | IMS05BH182J |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | IMS-5 1.8K 5% B08 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Current - Saturation: | 30mA |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | - |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1.8mH Shielded Molded Inductor 50mA 29.9 Ohm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 250kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Inductance: | 1.8mH |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Series: | IMS-5 |
| Q @ Freq: | 45 @ 250kHz |
| DC Resistance (DCR): | 29.9 Ohm Max |
| Type: | Molded |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 50mA |
Introduce
We can supply IMS05BH182J , send us a request quote to request IMS05BH182J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMS05BH182J.The price and lead time for IMS05BH182J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMS05BH182J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






