Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812ER820K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812ER820K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMC1812ER820K
| Part No | IMC1812ER820K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 82µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 8MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 7 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 120mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 7 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | IMC-1812 |
| Q @ Freq: | 50 @ 2.52MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 541-1682-2 IMC1812ER820K-ND |
Introduce
We can supply IMC1812ER820K , send us a request quote to request IMC1812ER820K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1812ER820K.The price and lead time for IMC1812ER820K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMC1812ER820K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







