Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812EB561K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812EB561K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMC1812EB561K
| Part No | IMC1812EB561K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 560µH Unshielded Wirewound Inductor 50mA 30 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 790kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 560µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 3MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | IMC-1812 |
| Q @ Freq: | 30 @ 790kHz |
| DC Resistance (DCR): | 30 Ohm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 50mA |
Introduce
We can supply IMC1812EB561K , send us a request quote to request IMC1812EB561K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1812EB561K.The price and lead time for IMC1812EB561K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMC1812EB561K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







