Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210ER101K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210ER101K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMC1210ER101K
| Part No | IMC1210ER101K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 100µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 9MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 14 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 73mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 73mA 14 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 796kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) |
| Series: | IMC-1210 |
| Q @ Freq: | 20 @ 796kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 541-1576-2 IMC1210ER101K-ND |
Introduce
We can supply IMC1210ER101K , send us a request quote to request IMC1210ER101K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1210ER101K.The price and lead time for IMC1210ER101K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMC1210ER101K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







