Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210BN120K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210BN120K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IMC1210BN120K
| Part No | IMC1210BN120K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 12UH 173MA 2.5 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 12µH Unshielded Wirewound Inductor 173mA 2.5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 12µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 30MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) |
| Series: | IMC-1210 |
| Q @ Freq: | 30 @ 2.52MHz |
| DC Resistance (DCR): | 2.5 Ohm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 173mA |
Introduce
We can supply IMC1210BN120K , send us a request quote to request IMC1210BN120K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1210BN120K.The price and lead time for IMC1210BN120K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IMC1210BN120K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







